Jak wygląda montaż zbiornika ciśnieniowego?
Każda instalacja centralnego ogrzewania musi być wykonana zgodnie z pewnymi normami. Określają je zarówno przepisy obowiązujące w Polsce, jak też te o charakterze międzynarodowym, w naszym przypadku z unijnymi dyrektywami na czele. Przewidują one określone parametry techniczne zbiorników ciśnieniowych, które są standardowo wykorzystywane w przypadku systemów grzewczych. Ich rola jest bardzo ważna, ponieważ bez tych elementów tak naprawdę nie ma możliwości zapewnienia stabilnych dostaw ciepła do konsumentów. Jednakże nie tylko o same dostawy CO chodzi. Liczy się także to, aby każdy odcinek instalacji był w pełni bezpieczny z punktu widzenia użytkujących ją osób, a jak za chwilę zobaczymy, specjalne modele zbiorników mają na to zasadniczy wpływ. Głównym zadaniem zbiorników ciśnieniowych jest wyrównywanie ciśnienia robocze w instalacji. Dzięki specjalnej konstrukcji takie zbiorniki mogą utrzymywać ciśnienie w odpowiednich granicach, co z kolei przekłada się na bezpieczeństwo stosowania całego układu. O co dokładnie chodzi? Gdyby w wyniku innych elementów odpowiedzialnych za dostarczanie oraz pompowanie podgrzanej wody pod odpowiednim ciśnieniem, wartości te stałyby się zbyt duże, skutki mogłyby być opłakane. Możliwe scenariusze to między innymi rozszczelnienie zaworów regulacyjnych i odpowietrzników, zaślepek grzejników czy w skrajnych przypadkach nawet łączeń spawowych na poszczególnych grzejnikach.
Skutki takich awarii wynikających ze zbyt wysokiego ciśnienia mogą być rozmaite – od poważnych szkód w mieniu, aż po dotkliwe poparzenia wynikające z wytryśnięcia gorącej wody pod wysokim ciśnieniem.
Zbiorniki ciśnieniowe – zbyt ważne, aby na nich oszczędzać
Skoro jest już jasne, że rola zbiorników jest bardzo ważna z punktu widzenia działania całej instalacji grzewczej, należy zadbać o to, aby systemy te zawsze prezentowały najwyższy możliwy poziom techniczny. Dlatego warto sięgać po osprzęt od najlepszych marek, który przeszedł rygorystyczne testy i jest zgodny ze wszystkimi standardami, które obowiązują w obrębie Unii Europejskiej. Bardzo istotna jest należyta konstrukcja każdego ze zbiorników, jakie znajdą się w sieci grzewczej. Będą one spełniać przypisane im zadania jedynie wówczas, gdy będą mieć dualną konstrukcję – w połowie gazową, w połowie wodną. Obie części są oddzielone specjalną membraną i współpracują ze sobą w taki sposób, aby finalne ciśnienie robocze było wyrównane i ustabilizowane. Nowoczesne, solidne zbiorniki ciśnieniowe są wytwarzane z odpowiedniej klasy stali, która jest odporna na korozję oraz oddziaływanie czynników zewnętrznych. Jeśli mają być użyte w zamkniętych systemach grzewczych, w ich dokumentacji technicznej musi znaleźć się potwierdzenie spełnienia norm wynikających z dyrektywy UE oznaczonej jako PED 97/23/CE. Oprócz zbiornika trzeba pamiętać także o pozostałych elementach osprzętu, w skład którego wchodzą termometr, manometr i rzecz jasna zawór bezpieczeństwa. Przy doborze zbiorników trzeba też zwracać uwagę na to, aby ich objętość była nie mniejsza niż mniej więcej 10 procent objętości całego systemu w danej lokalizacji.
Montażem całości powinna się zająć wykwalifikowana ekipa z doświadczeniem i wiedzą.